Līdz ar eiro ieviešanu apdrošināšanas polises pakāpeniski kļūs dārgākas

Nepilns gads atlicis līdz brīdim, kad Latvijā tiks ieviesta Eiropas vienotā valūta – eiro. Jaunās naudas vienības ieviešana nesīs daudz izmaiņu katrā sadzīves jomā, kura saistīta ar naudu, tostarp arī apdrošināšanā. Sagaidāms apdrošināšanas pakalpojumu sadārdzinājums, taču, pateicoties sīvajai konkurencei, tas nebūs pēkšņs – polises kļūs dārgākas pakāpeniski, iespējams pat vairāku gadu garumā.

„Apdrošināšanas pakalpojumi kļūs dārgāki, kam ir vairāki objektīvi iemesli – pirmkārt, apdrošinātājiem radīsies administratīvie izdevumi, lai pielāgotu darbību eiro zonā, savukārt ilgtermiņā polišu cenu pieaugumu sekmēs arī vispārēja inflācija,” uzsver Baltijas Apdrošināšanas Nama valdes loceklis Uģis Ieviņš. Lai apdrošinātāji varētu sekmīgi strādāt ar Eiropas vienoto valūtu, apdrošinātājiem ir jāveic virkne mājasdarbu. Pirmkārt, apdrošinātājiem nāksies pārveidot atskaišu sistēmu tirgus uzraudzības institūcijām. Tāpat būs jānodrošina pakalpojuma cenu uzrādīšana divās valūtās. Nākamais solis ir visu apdrošināšanas noteikumu pārstrādāšana, nomainot tajos līguma valūtu uz eiro. Šie visi ir salīdzinoši laikietilpīgi un sarežģīti procesi, kurus nāksies finansēt pašiem apdrošinātājiem.

Otrs būtisks faktoru kopums, kas sekmēs apdrošināšanas pakalpojumu cenu izmaiņas, ir vispārējs preču un pakalpojumu sadārdzinājums, kas būtiski ietekmē apdrošinātāju izmaksāto atlīdzību apjomu. Jo īpaši tas būs novērojams pakalpojumiem, kuriem ir raksturīga bieža zaudējumu iestāšanās. Piemēram, OCTA, KASKO, arī veselības apdrošināšana − ir apdrošināšanas veidi, kur vispirms sagaidāms vidējā atlīdzības lieluma pieaugums. To sekmēs pieaugošās autoservisa darbu izmaksas un dārgāki veselības aprūpes pakalpojumi.

„Lai arī eiro ieviešana Latvijai nesīs virkni labumu, patērētājiem ir jābūt gataviem arī virknei negatīvu blakus efektu. Runājot par apdrošināšanu, šobrīd ir pāragri spriest, kādas tad būs šīs cenu izmaiņas, jo pastāvošā konkurence izslēgs jebkurus nepamatotos cenu palielinājumus, un daudz kas būs atkarīgs no kopējās tirgus situācijas,” skaidro Uģis Ieviņš.

draugiem.lv ieteikt draugiem

Ir viedoklis?