Latvijas nedzīvības apdrošināšanas tirgus šogad varētu pieaugt par 5%

Pagājušajā gadā nedzīvības apdrošināšanas tirgus turpināja kritumu, samazinoties par aptuveni 20 %, tādējādi nonākot līmenī, kādā tas atradās 2006. gadā. Kopumā divu pēdējo gadu laikā Latvijas nedzīvības apdrošināšanas tirgus nokrities par aptuveni 50 % un atbilst tām prognozēm, kuras apdrošināšanas akciju sabiedrības “Seesam Latvia” valdes loceklis Aigars Freimanis publiski izteica pirms pusotra gada.

– Lejupslīde nedzīvības apdrošināšanas jomā bija saistīta ar Latvijas tautsaimniecības nozaru kopējo kritumu, bezdarba pieaugumu un apdrošinātāju sīvo konkurenci par klientiem, kas sekoja straujajai, bet nesabalansētajai izaugsmei tā sauktajos treknajos gados, – skaidro A. Freimanis.

Vērtējot šī gada potenciālās norises apdrošināšanas tirgū, A. Freimanis pieļauj vairāku scenāriju iespējamību:

– Kurš no tiem īstenosies, tas lielākoties būs atkarīgs no pārmaiņām ekonomikā, jo apdrošināšanas tirgus likumsakarīgi reaģē uz būtiskākajām tendencēm. Reālākā versija, kas jau sāk piepildīties, ir OCTA un KASKO cenu kāpums. Tas lielā mērā saistīts ar ekonomiskās aktivitātes un zaudējumu frekvences pieaugumu. Pat neraugoties uz to, ka autoservisi sākuši intensīvi reklamēt atlaides saviem pakalpojumiem, faktiski servisu izcenojumi ir palielinājušies. Tas skaidri atspoguļojas vidējo apdrošināšanas atlīdzību apjomos, kas ir pieauguši tieši saistībā ar auto servisu izmaksu kāpumu. Tik zemas OCTA un KASKO prēmiju cenas, kādas bija 2009. gadā un, jo īpaši, 2010. gadā, vairs neatgriezīsies. Un kopumā nedzīvības apdrošināšanas bruto prēmiju vidējais pieaugums šogad varētu palielināties par aptuveni 5 %. Šis kāpums, visticamāk, saglabāsies arī 2012. un 2013. gadā, kad bruto prēmiju vidējais pieaugums varētu būt aptuveni 6 %.

Turpinoties diskusijām par šī gada valsts budžeta konsolidāciju, kas vēl vairāk samazinātu mājsaimniecību ienākumus, varētu īstenoties arī pesimistiskāks scenārijs. Tādā gadījumā apdrošināšanas tirgum nāktos saskarties ar būtisku klientu skaita samazinājumu. Pat neraugoties uz to, ka šādā situācijā apdrošināšanas pakalpojumu cenas turētos zemā līmenī, cilvēki būtu spiesti atteikties pat no nepieciešamākajiem apdrošināšanas veidiem, kurus viņi līdz šim izmantojuši. Tādā gadījumā šogad apdrošinātājiem būtu jārēķinās ar bruto prēmiju apjoma samazinājumu par 5 % līdz 7 %, uz pozitīvu pieaugumu 3 % līdz 5 % apjomā cerot tikai 2013. gadā. Apdrošināšanas pakalpojumu zemās cenas īstermiņā būtu izdevīgas klientiem, bet šāda tendence nopietni apdraudētu apdrošināšanas tirgus ilgtspējīgu attīstību.

Taču jāsaka, ka nav izslēgta arī optimistiskā scenārija īstenošanās, kas šajā un nākamajos divos gados apdrošinātājiem nodrošinātu bruto prēmiju vidējo pieaugumu par 10 %. Tas varētu notikt uz pozitīvu ekonomikas norišu fona, pieaugot patēriņam un samazinoties bezdarbam, kas palielinātu klientu skaitu apdrošināšanas nozarē un stimulētu objektīvajai tirgus situācijai atbilstošas pakalpojumu cenas visos apdrošināšanas veidos.

draugiem.lv ieteikt draugiem

Ir viedoklis?