BTA: Cilvēki neizvērtē riskus savam īpašumam

Lai izvērtētu noziedzības līmeni Latvijas pilsētās un iedzīvotāju gatavību pasargāt savu īpašumu, „BTA Insurance Company” SE, vadošais nedzīvības apdrošināšanas uzņēmums Latvijā, izveidoja Latvijas karti, kurā salīdzināts izdarīto kriminālnoziegumu skaits, kas vērsts pret cilvēku īpašumu, un BTA īpašuma apdrošināšanas polišu iegādes apjoms lielākajās Latvijas pilsētās. Ņemot vērā, ka BTA tirgus daļā šajā apdrošināšanas veidā ir viena no lielākajām, iespējams gūt ieskatu noziedzības un apdrošināšanas apjomu proporcijā. Noziegumu skaits vidēji par 22 % pārsniedz BTA apdrošināto nekustamo īpašumu skaitu. Tas nozīmē, ka liela daļa cilvēku, pret kuru īpašumu ir pastrādāts noziegums – vai tā būtu zagšana, vai neapzināta mantas bojāšana – un kas nav apdrošinājušies, ir spiesti visus zaudējumus segt paši.

Analizējot Valsts policijas (VP) statistiku par noziegumiem pret privātīpašumu – personas dzīvokļa neaizskaramības pārkāpšana, zādzības, laupīšana, krāpšana, piesavināšanās, tīša vai netīša mantas iznīcināšana un bojāšana – un „BTA Insurance Company” SE apdrošināšanas datus, jāsecina, ka lielajās Latvijas pilsētās cilvēki ir piesardzīgāki un savu īpašumu apdrošina biežāk. Taču apdrošināto īpašumu apjoms pēc BTA datiem joprojām būtiski atpaliek no noziedzības rādītājiem.

Tā piemēram, VP Latgales reģiona pārvaldes Daugavpils iecirkņa dati liecina, ka pēc attiecīgajiem Krimināllikuma pantiem ierosinātas 3318 lietas, savukārt BTA izdotas 1191 īpašumu apdrošināšanas polises. Arī Rēzeknē statistika nav iepriecinoša, jo ir fiksēti 2002 noziegumi, bet izdotas vien 817 polises. Līdzīga noziegumu skaita un BTA izsniegto apdrošināšanas polišu attiecība ir arī Jēkabpilī, Olainē, Aizkrauklē, Cēsīs, Limbažos, Dobelē, Valkā u.c. Savukārt Gulbenē, Liepājā, Ventspilī, Rīgā un Jūrmalā noziedzības un apdrošināto īpašumu skaits ir līdzvērtīgs.

Renārs Duntavs, „BTA Insurance Company” SE Īpašuma riska parakstītājs: „Protams, redzam arī pozitīvas tendences. Kā apdrošinātājs, kuram ir viens no lielākajiem īpašumu apdrošināšanas portfeļiem, varam teikt, ka interese par īpašuma apdrošināšanas veidu pamazām, bet stabili pieaug. Salīdzinot 2011. un 2010. gadu, parakstīto īpašuma apdrošināšanas polišu pieaugums sasniedza 10 % jeb 51,6 tūkstoši polišu. Pēc BTA datiem trešo personu prettiesiska rīcība ir otrais biežākais negadījumu iemesls ar īpašumiem un veido 13.65 %, taču īpašuma apdrošināšanas polišu skaits pretstatā noziedzības līmenim pilsētās norāda uz to, ka daļa cilvēku joprojām cer, ka ar viņu īpašumu nekas nenotiks, un nav gatavi šķirties no vidēji 20 līdz 40 latiem gadā, lai sevi pasargātu no finansiāliem zaudējumiem, tos atstājot sava apdrošinātāja ziņā. Ļoti bieži īpašumu apdrošina tad, ja ar to jau reiz ir noticis negadījums, vai tāds noticis kādam pazīstamam cilvēkam. Turpretī Eiropas praksē kopumā jau sen apdrošināto īpašumu skaits ir ievērojami lielāks par noziegumu skaitu.”

draugiem.lv ieteikt draugiem

Ir viedoklis?